Banky

Banky v Turecku

Život v Turecku je v mnoha ohledech odlišný od toho evropského – a to i přesto, že částí svého území Turecko pod Evropu patří. Co je ale podobné, je tamní bankovní systém. Podívejme se proto, jaké jsou banky v Turecku a co je na nich zajímavého.

Istanbul je sídlem mnoha velkých tureckých bank.

Turecko je poměrně svébytný systém, takže tamní banky opět v mnoha směrech neodpovídají pojetí bank, jak je vidíme z našeho středoevropského pohledu. Přesto můžeme říci, že základním služby mají totožné. A mezi nejvýznamnější tamní banky patří Türkiye İş Bankasi.

Türkiye İş Bankasi

Tato banka vznikla v roce 1924, a to v Ankaře. Zajímavostí je, že její současné sídlo je v Istanbulu a jedná se o největší komerční banku na tureckém území. Vznikla z popudu státu a založila ji tehdejší Turecká republika. Rychle se dostala do čela bankovních žebříčků, začala Turkům poskytovat široké spektrum bankovních služeb a počet jejích poboček i zaměstnanců rychle rostl.
Na konci roku 2021 měla přes 22 000 zaměstnanců a téměř 1 200 poboček – a to nejen na území Turecka, ale i v zahraničí. Díky tomu je aktuálně největší komerční bankou v Turecku.

Ziraat Bankasi

Zcela jiný typ banky zastupuje instituce s názvem Ziraat Bankasi. Jedná se totiž o takzvanou státní banku. Vznikla už v roce 1863 a patří k nejstarším a největším bankám v Turecku. Nabízí běžné bankovní a finanční služby, úvěry, leasingy a tak dále – a jejími klienty jsou především společnosti nebo podnikatelé.
Má přes 1 700 poboček, okolo 25 000 zaměstnanců a vlastní ji vládní fond Turkey Wealth Fund založený v roce 2016. Zajímavostí je, že v roce 2001 došlo ke spojení Ziraat Bankasi s menším konkurentem Emlak Bankasi.

Garanti Bank

Další velkou bankou v Turecku je Garanti Bank, kterou můžete najít také pod názvem Garanti BBVA. Vznikla v roce 1946 v Ankaře a nyní sídlí ve městě Beşiktaş. Zajímavostí je, že ač jde o tureckou společnost, která nabízí klasické bankovní a finanční služby od provozování soukromých či spořících bankovních účtů přes poskytování úvěrů až po obchody s akciemi, tak v současnosti není plně pod tureckou kontrolou. Patří totiž pod španělskou bankovní společnost Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA), která ji vlastní z 86 procent.
I přesto platí, že Garanti Bank je druhou největší soukromou bankou v Turecku a na jeho území má bezmála 900 poboček. Dalších 7 poboček má na Kypru a jednu na Maltě. K tomu disponuje dvěma reprezentativními pobočkami ve světových centrech obchodu – jednou v Düsseldorfu, druhou v Šanghaji.

Akbank

Další velká banka v Turecku je Akbank. Vznikla v roce 1948 ve městě Adana, ale v současnosti má sídlo v Istanbulu. Díky své velikosti disponuje i šesti dceřinnými společnostmi, z nichž nejvýznamnější jsou Ak Investment, Ak Portföy Yönetimi A.Ş. a Ak Finansal Kiralama A.S.
Zajímavostí je, že tato banka měla původně šest zakladatelů, tedy akcionářů. Mnohé se od té doby změnilo, ale část z nich si v rámci svých rodin zachovalo nad bankou značný vliv dodnes. A největšími současnými akcionáři této banky jsou nyní členové významné turecké rodiny Sabanci – jejich předek Haci Ömer Sabanci ji spoluzakládal.

Halk Bankasi

Další velkou tureckou bankou je Halk Bankasi, která vznikla v roce 1933. Jedná se o další státní banku, která nejen jakožto státní bankovní společnost vznikla, ale v průběhu času pohltila i mnoho menších státních bank, čímž její velikost i význam vzrůstaly. Dnes jde o takzvaně veřejně obchodovatelnou společnost, neboli účastní se obchodů na burze a její akcie jsou také k dispozici – jejím většinovým akcionářem je ale stále turecká vláda.

Další banky v Turecku

V Turecku existují samozřejmě i další banky a je jich poměrně dost. Například jde o VakifBank, Finansbank, Türk Ekonomi Bankasi, Denizbank, HSBC Bank, Türk Eximbank, Şekerbank, İller Bankasi a další.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button