Banky

Banky v Rumunsku

Chystáte se na dovolenou do Rumunska? Plánujete tam pobývat po delší čas, pojedete za prací nebo za studiem? V každém případě se vám vyplatí tušit, jak fungují banky v Rumunsku a na kterou se případně obrátit.

V Bukurešti najdete sídla většiny rumunských bank.

V Rumunsku najdeme velké množství bank. Některé jsou místní, jiné patří pod mezinárodní korporace. Proto se vám snadno stane, že i v této poměrně chudé evropské zemi narazíte na banku, kterou jste potkali v mnohem rozvinutějších státech Evropy. Podívejme se na banky v Rumunsku podrobněji.

Alpha Bank Romania

Jednou z největších bank v Rumunsku je dozajista Alpha Bank Romania. Vznikla v roce 1994 a nabízí všechny základní bankovní služby. Můžete si u ní otevřít běžný účet, podnikatelský účet, studentský nebo dětský účet. Nabízí různé formy spořících účtů a pomůže lidem toužícím začít investovat. Samozřejmostí jsou také různé druhy půjček.
Aby klienti Alpha Bank Romania měli lepší přehled o svých financích, nabízí jim internetové bankovnictví. A disponuje i aplikací pro chytré telefony nesoucí název Alpha Online Banking. Kromě této zásadní aplikace nabízí ještě další tři podružné, například pro bezpečnější přístup k bankovnictví nebo pro lepší přehled o účtech a finanční situaci.

ATEbank Romania / MINDBank

Tato rumunská banka byla založena již v roce 1990 a opět nabízí klasické bankovní služby včetně půjček. Její historie není příliš dlouhá, ale je poměrně zajímavá. ATEbank byla totiž nejprve řeckou bankou. V roce 2013 se to ovšem změnilo, protože ji původní majitel, společnost Piraeus prodala skupině rumunských investorů, a to za více než 10 milionů eur. Banka změnila název na ATEbank Romania a od té doby působí jako čistě rumunská. V současnosti pod ni patří i banka MINDbank, která také nabízí běžné bankovní služby.

Banca Românească

Další velkou bankou v Rumunsku je Banca Românească. Její sídlo najdete v Bukurešti, vznikla v roce 1992 a v současnosti ji vlastní ještě větší rumunská banka – Eximbank. V zemi má okolo stovky poboček a pracuje pro ni přes 1 000 zaměstnanců. Nabízí různé finanční a bankovní služby, půjčky, hypotéky, zaměřuje se také na obvhodování na finančních trzích.

Banca Transilvania

V roce 1992 se zrodila Banca Transilvania, a to ve městě Kluž. Aktuálně jde o největší banku v Rumunku (posuzováno podle aktiv) a zajímavé je, že není pouze rumunská. Už v době jejího vzniku patřilo rumunským investorům pouze 79 procent nově vznikající banky, zbylý kapitál pocházel ze zahraničí. Zajímavostí je, že zakladatelem banky byl především muž jménem Horia Ciorcila, který je v bance stále aktivní.

Banca Comercială Română (BCR)

Další zajímavou bankou v Rumunsku je Banca Comercială Română (BCR). Vznikla v roce 1990. Zajímavé je, že v současnosti jde o dceřinou společnost Erste Group. Pod ni mimochodem spadá i tuzemská Česká spořitelna. Sídlo má v Bukurešti a v roce 2016 se jednalo o největší rumunskou banku. Nabízí všechny myslitelné bankovní služby a má přes 10 000 zaměstnanců.

Další banky v Rumunsku

Na rumunském území působí celá řada dalších větších či menších bankovních společností. K nejvýznamnějším a největším patří rozhodně: Banca Romana pentru Dezvoltare (založena v roce 1993), Bank Leumi Romania (založena v roce 1991), Banca Comercială Carpatica (založena v roce 1999), BCF Banca Comerciala Feroviara (založena v roce 2009), CEC Bank (založena v roce 1864), Credit Agricole Romania (založena v roce 1997), Credit Europe Bank Romania (založena v roce 2000), Garanti Bank (založena v roce 1990).
Z nadnárodních bankovních společností můžeme v Rumunsku nalézt například ING Bank N.V. Amsterdam (založena v roce 1994), Piraeus Bank Romania (založena v roce 1995), Porsche Bank Romania (založena v roce 2004), Raiffeisen Bank Romania (založena v roce 2001), UniCredit Țiriac Bank (založena v roce 1997) nebo Volksbank Romania (založena v roce 2000).


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button