Banky

Banky v Portugalsku

Bankovní systém v Portugalsku funguje podobně jako jinde v Evropě. Tamní banky nabízejí všechny základní bankovní a finanční služby, můžete si v nich založit účet, spořící účet nebo požádat o půjčku. Leckteré také nabízejí pojištění a další produkty.

Portugalské město Porto. I tady najdete banky.

V Portugalsku existuje mnoho různých bank. Některé jsou už hodně starobylé a zavedené, jiné jsou poměrně nové. A samozřejmě tu funguje také centrální banka, která stojí nad všemi ostatními, hlídá je, řeší měnový kurz, inflaci, tisk peněz a má různé další pravomoci. Spolupracuje také s Evropskou centrální bankou. Tato instituce se nazývá Banco de Portugal. Vznikla už 19. listopadu 1846, ale až do roku 1974 šlo o soukromou instituci, která byla „znárodněna“ až posléze. Její sídlo se nachází v hlavním městě Lisabon. Kromě toho má také pobočku ve městě Porto.

Banco Espirito Santo (BES)

Největší bankou v Portugalsku je rozhodně Banco Espirito Santo (BES). V tržní kapitalizaci dalece předčí všechny ostatní a druhém místě se drží také při hodnocení celkových aktiv. Její historie sahá až do roku 1869 a nejde pouze o portugalskou banku. Své pobočky má v dalších 25 zemích světa a dohromady má okolo 10 000 zaměstnanců. Pokud byste do ní zašli, bude vás fascinovat svou honosností a velikostí. Sjednat si u ní pak můžete všechny klasické bankovní služby, umožňuje investice, nabízí pojištění, hypotéky i různé druhy půjček. Směníte si v ní peníze, stejně jako si můžete ze svého účtu vybrat hotovost – nebo ji na něj naopak vložit.

Banco Best

Někdy je známější po anglickým názvem Best Bank. Jedná se o další velkou portugalskou banku. Sídlí v Lisabonu a vznikla teprve v roce 2001. Kromě nabídky běžných služeb zprostředkovává také možnost investování na burze a je za tím účelem zaregistrovaná u Portugalské komise pro trh s cennými papíry. Své služby nabízí jak na pobočkách, tak online a nové zákazníky láká například na možnost zřízení osobního účtu do 5 minut.
Jde o moderní banku se všemi plnohodnotnými finančními službami. Je soukromá a je to akciová společnost, přičemž podíly v ní drží Grupo Banco Espirito Santo (PVS), Espirito Santo Financial Group a Saxo Bank.

Banco Comercial Português (BCP Millennium)

BCP je největší soukromou bankou v Portugalsku. Její vznik spadá do roku 1985 a sídlo má ve městě Porto. Nicméně, její další pobočky najdete i v dalších portugalských městech a výrazné zastoupení má především v Lisabonu a Oeiras. Počet jejích poboček se počítá ve stovkách (už v roce 2013 jich měla přes 900). Co se týká podílu na trhu a tedy i počtu klientů, je to druhá největší portugalská banka.
Zajímavostí je, že je součástí akciového indexu Euronext 100. Jejím zakladatelem je portugalský bankéř Jorge Jardim Gonçalves. Nabízí všechny možné bankovní služby od osobních a spořících účtů nebo dalších spořících produktů, půjčky i možnosti investování.

Banco Português de Investimento (BPI)

Jedná se o čtvrtou největší banku v Portugalsku, respektive čtvrtou největší finanční skupinu. Má několik set poboček a přes 1,6 milionu klientů. Nabízí všechny běžné i nadstandardní bankovní a finanční služby. Kromě svého silného zastoupení má pobočky také ve Španělsku, Angole a v Mosambiku.

Banif Financial Group

Nejde přímo o portugalskou banku, ale o mezinárodní finanční skupinu působící také v Portugalsku. Klientům nabízí nejrůznější finanční a bankovní služby a spadá pod ni přes 50 různě zaměřených společností. Své zastoupení má nejen v Evropě, ale i na dalších kontinentech. Má několik tisíc zaměstnanců a vznikla v roce 1988.

Banco Santander Totta

Další známá portugalská banka. Má přes 700 poboček, několik tisíc zaměstnanců a za svou historii už získala různá ocenění – například „Nejlepší banka v Portugalsku“ nebo „Banka roku v Portugalsku“.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button