Banky

Banky v Polsku

V roce 2017 byl na polském bankovním trhu zaznamenán nárůst podílu bank s dominantním postavením domácího kapitálu. Stalo se tak poprvé od roku 1999 a konkrétně bylo dosaženo podílu 54,5 % ve prospěch domácích investorů.

V témže roce došlo také ke změnám v celkovém počtu subjektů v bankovním sektoru. Zatímco na konci roku 2016 provádělo bankovní činnost 621 sujektů, na konci roku 2017 to bylo 616. Komerčních bank bychom na konci roku 2017 našli v Polsku celkem 35, družstevních bank 553 a úvěrových institucí 28.

Tuzemští investoři měli majoritní podíl ve 14 komerčních bankách a všech družstevních bankách, zahraniční investoři měli plnou kontrolu ve zbývajících 21 komerčních bankách a všech pobočkách úvěrových institucí.

Podíváme-li se na polský bankovní trh z pohledu objemu aktiv, pak u 24 komerčních bank z celkového počtu 35 byla vykázána bilanční suma přesahující 10 mld. PLN. Těchto 24 bank představovalo 88,4 % celkových aktiv daného sektoru, přičemž 10 z nich ovládali domácí investoři.

Banky, jejichž bilanční suma k 31.12.2017 překročila 10 mld. PLN (barevně označeny banky, v nichž mají převahu domácí investoři):

 1. Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski (PKO BP)

 2. Bank Polska Kasa Opieki (PeKaO SA)

 3. Bank Gospodarstwa Krajowego

 4. Bank Zachodni WBK

 5. mBank

 6. ING Bank Śląski

 7. Bank BGŻ BNP Paribas

 8. Bank Millennium

 9. Alior Bank

 10. Getin Noble Bank

 11. Raiffeisen Bank Polska

 12. Bank Handlowy w Warszawie

 13. Deutsche Bank Polska

 14. Idea Bank

 15. Bank Polskiej Spółdzielczości

 16. Credit Agricole Bank Polska

 17. Bank Ochrony Środowiska

 18. SGB-Bank

 19. Santander Consumer Bank

 20. PKO Bank Hipoteczny

 21. Euro Bank

 22. Bank BPH

 23. mBank Hipoteczny

 24. DNB Bank Polska

Polský bankovní trh je možné hodnotit jako transparentní, neboť 12 bank představujících z pohledu aktiv 67,4 % trhu bylo ke konci roku 2017 kótováno na Varšavské burze cenných papírů.

Regulace a dohled

Polskou centrální banku bychom našli pod označení Narodowy Bank Polski (NBP). Náplň činnosti centrální banky je definována v ústavě a dále pak v zákoně o centrální bance a o bankovním právu. Zákony současně s tím zajišťují nezávislost centrální banky na jiných státních orgánech.

Polská centrální banka v rámci plnění své regulační funkce usilije o zajištění bezpečnosti vkladů v bankách a především o stabilitu celého sektoru.

Dohled nad trhem v Polsku vykonává Komise finančního dohledu, její činnost pak dozoruje předseda vlády.

Polské banky v ČR

Na konci roku 2016 získala povolení ke vstupu na český trh největší polská banka PKO BP (Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski). Ta již koncem roku 2015 otevřela pobočku ve Frankfurtu nad Mohanem a vzhledem k úspěchu, kterého na českém trhu dosáhla, je chystáno otevření pobočky v Bratislavě.

Banka se zaměřuje na korporátní klienty, konkrétně polské společnosti působící na zahraničních trzích, nebo naopak společnosti, které chtějí začí podnikat na polském trhu. Klientům nabízí hlavně zúčtování platebního styku v reálném čase mezi účty vedenými v jakékoli lokaci PKO BP. V produktové nabídce bychom dále našli služby a řešení pro oblast cash managementu.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close