Banky

Banky v Kazachstánu

Řešíte-li, jaké kde fungují banky a jestli je v nich něco jinak než v tuzemských, nejspíš pomýšlíte hlavně na západní země, USA a tak dále. Ale jak fungují banky na východě? Podívejme se, jaké jsou například banky v Kazachstánu a co svým klientům nabízejí.

Finančním centrem je Astana.

Pokud jen chcete poslat peníze do Kazachstánu a tamní obchodník má účet vedený u některé z místních bank, nemusíte příliš řešit fungování dané banky. Pokud vaše banka neumožňuje odesílat platby do Kazachstánu nebo to pro vás není výhodné, můžete to udělat prostřednictvím služby Revolut. U ní si stačí založit účet, převodem nebo přes kartu si dobít danou částku a pak ji odeslat. Při tom nezapomeňte zadat důležité údaje o příjemci. A výhodou je, že to vše můžete dělat i s pomocí mobilní aplikace Revolut.

Banky v Kazachstánu

Když se ale vydáváte přímo do Kazachstánu a plánujete tam nějakou dobu pobývat, možná by se vám hodil účet v některé z místních bank. Těch ve státě funguje celá řada, proto si můžete vybrat. Mnoho bank je také mezinárodních a mají tu jen své pobočky. K nejvýznamnějším přitom patří Al Hilal Islamic Bank, Al Saqr Islamic Bank ltd., Bank Freedom finance Kazakhstan JSC nebo Bank of China Kazakhstan.

„Al Hilal“ Islamic Bank

Al Hilal Bank byla založena teprve v roce 2010 a jde o první islámskou banku na území Kazachstánu. Vznikla ve spolupráci této země se Spojenými arabskými emiráty. Banka má za cíl nabízet moderní služby, přinášet inovace do bankovnictví a poskytovat plnohodnotné bankovní produkty. To ovšem vždy s ohledem na právo Šaría. Banka je součástí Abu Dhabi Commercial Bank Group (ADCB Group), což jedna z nejvýznamnějších finančních skupin ve Spojených arabských emirátech. Specializuje se na různé typy bankovních účtů, finanční služby a spořící produkty.

Al Saqr Islamic Bank Ltd.

Tato kazachstánská banka má sídlo ve městě Astana a nabízí všechny běžné finanční a bankovní služby. Pokud byste chtěli poslat peníze majiteli účtu v této bance, je potřeba použít SWIFT kód ASIYKZ22XXX. Zajímavostí je, že banka začala vznikat už před více než 20 lety a původně šlo o leasingovou společnost. Až časem začaly přibývat další produkty a došlo k proměně a registraci na klasickou banku. I Al Saqr ctí přísná pravidla islámu a funguje na jeho principech, na což je náležitě hrdá. Je součástí Astana International Finance Centre (AIFC), tedy místního centra pro obchod a finančnictví.

Bank Freedom Finance Kazakhstan

Tato kazachstánská banka byla založena v roce 2009 a spadají pod ni také dvě dceřiné společnosti – LIC „Freedom Life“ JSC a OUSA Nova LLP. Její sídlo je ve městě Almaty a někdy se jí zkráceně říká jen Freedom Bank. Tato instituce si zakládá na luxusu a komfortu, čemuž odpovídá i skvělá úroveň jejích poboček. Klientům se věnuje na nejvyšší úrovni, nabízí mnoho bankovních a finančních služeb a poskytuje i různé typy produktů přizpůsobených na míru klientovi. Vydává také platební karty třídy GOLD a ELITE, které jejich držitelům zaručují přístup ke špičkovým službám po celém světě. Dále má pak platební karty Virtuon. A zaměřuje se na služby pro celé rodiny.

Bank of China

V Kazachstánu najdeme také pobočky velké Bank of China. Její sídlo je v Almaty. Do Kazachstánu vstoupila už v roce 1993 a nabízí všechny myslitelné bankovní služby. Její pravidla jsou jiná a volnější než u islámských bank, nabízí obchodování s cennými papíry a je součástí místní burzy Kazakhstan Stock Exchange and participant (KASE). Zaměřuje se přitom jak na jednotlivce, tak i na firmy, jimž nabízí finanční služby, půjčky, měnové operace nebo pojištění. A její samozřejmou součástí je také internetové bankovnictví.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button