Banky

Banky v ČR

Bankovní sektor je v České republice poměrně bohatý, o čemž ostatně svědčí i velké množství bank, které tady působí. Všechny bankovní instituce bychom mohli rozdělit do dvou základních skupin. První samostatnou by byla Česká národní banka a tou druhou ostatní komerčně laděné banky. Česká národní banka zajišťuje celkový chod bankovního sektoru a reguluje nejen finanční politiku státu, ale i možnosti působení ostatních komerčních bank. Česká národní banka je nezávislou instituci, u které obyčejný člověk nemůže využívat jejich služeb. U komerčních bank tomu tak je a lidé právě tady mají uložené své finanční prostředky anebo využívají úvěrových či dalších služeb bank.

Klasické komerční banky

Nejčastěji jsou využívané klasické komerční banky, které tady byly většinou již za minulého režimu, anebo k jejich vzniku došlo v devadesátých letech po takzvané sametové revoluci. Tyto banky jsou typické především širokou sítí kamenných poboček a také tradicí poskytování finančních služeb. Jedná se o banky všeobecně zaměřené, takže sem můžete jako klienti jít využít fakticky jakékoli finanční služby, které momentálně potřebujete. Nejčastěji tyto banky vedou běžné účty a poskytují jak spotřebitelské úvěry, tak i hypotéky. Z klasických bankovních domů můžeme jmenovat Českou spořitelnu, Komerční banku, ČSOB a mnohé další společnosti. Tyto velké bankovní domy mají také většinou v zahraničí svého vlastníka, který jim kryje záda. V poslední době se i tyto banky začaly orientovat na internetové bankovnictví a služby s ním spojené.

Nově vzniklé banky

Druhou kategorii bankovních domů působících na území České republiky tvoří banky, které vznikly nově v posledních několika letech. Na rozdíl od jmenovaných komerčních bank se vyznačují docela malým počtem kamenných poboček. Banky tohoto typu spíše spoléhají na silné internetové bankovnictví, které je schopno zprostředkovat veškeré produkty banky. Klienti banky si tak mohou vlastní finance sami ovládat za pomocí internetbankingu, což je pro ně v maximální možné míře pohodlné a příjemné. Nejmodernější internetové bankovnictví je schopno plnohodnotně nahradit pobočky a jejich služby. Z těchto bank bychom mohli jmenovat třeba Air Bank anebo Zuno Bank.

Specializované banky

Na tuzemském bankovním poli působí i několik specializovaných bank, které nabízejí pouze určité finanční produkty. Tyto banky jsou ryze specializovány například na hypoteční úvěry. Ty jsou dne poměrně žádanými produkty, takže o ně klienti jeví velký zájem. Typická je z těchto bank především Hypoteční banka. Její specializace je sice jasná, nicméně lze hovořit o tom, že dokáže nabídnout i některé další klasické bankovní služby. Hypotéky a jejich poskytování jsou ale u Hypoteční banky na prvním místě a v počtu jejich poskytnutí je schopna ukázat vysoká čísla.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close