Banky

Banky v Bulharsku

Do Bulharska se obvykle jezdí na letní dovolenou. Ale možná plánujete dlouhodobější pobyt v Bulharsku. Nebo tam chcete žít – případně už žijete. A tak se podívejme, jaké jsou banky v Bulharsku.

Znáte bulharské banky?

Bulharsko je u Čechů populární. Jejich písmo sice většina mladé generace už nepřečte, ale táhne to tam stejně především starší generaci, která do Bulharska jezdila ještě za minulého režimu. V Bulharsku je vše levnější než ve většině států jižní Evropy, ale přitom se můžete koupat v příjemně teplém Černém moři. V Bulharsku se platí bulharskými levy, přičemž 1 bulharský lev (BGL) je v současnosti 12, 46 české koruny.

Bulharské banky

Na území Bulharska najdete celou řadu bank. Nejvíc se jich soustředí ve velkých městech, především v hlavním městě Sofii. K nejvýznamnějším patří:

UniCredit Bulbank AD

Ta je poměrně mladá, vznikla teprve v roce 2007. Nicméně, vznikla sloučením tří zavedených bank – Bulbank, Biochim a Hebros Bank. Jak plyne už z jejího názvu, spadá pod nadnárodní skupinu UniCredit a má čtyři dceřinné společnosti. Díky tomu dokáže pokrýt veškeré bankovní, investiční a další služby. Její hlavní předchůdkyně, Unicredit Bulbank, vznikla už v roce 1964 a sídlí v Sofii.

DSK Bank EAD

Další významnou bulharskou bankou je DSK Bank EAD, která vznikla v roce 1951, ale od roku 2003 spadá pod maďarskou skupinu OTP Bank. Zajímavé je, že původně vznikla jakožto státní spořitelna a až v roce 1999 se přeměnila na akciovou společnost. V roce 2022 DSK Bank EAD oznámila navázání spolupráce s nizozemskou technologickou společností Backbase, která se také zabývá bankovním sektorem.

United Bulgarian Bank AD

K největším bankám v Bulharsku zaručeně patří United Bulgarian Bank AD. Jako datum jejího vzniku je uváděn rok 1992, nicméně v té chvíli došlo ke spojení 22 již existujících regionální bank – a ty společně stvořily novou banku nazývanou United Bulgarian Bank AD. Aktuálně se jedná o komerční banku ze 100 procent vlastněnou belgickou společností KBC Group N.V – ta má své pobočky mimochodem také v Česku, na Slovensku nebo Maďarsku.

Eurobank Bulgaria AD

Další významnou bankou v Bulharsku je Eurobank Bulgaria AD, které se často říká také Bulgarian Postbank. Vznikla v roce 1991, sídlí v Sofii a zaměstnává přes 3 000 lidí. V roce 2016 se stala čtvrtou největší bankou v Bulharsku, a to díky spojení s řeckou ALPHA Bank. Má v Bulharsku přes 200 poboček a uvádí se, že co do depozitu je v Bulharsku na třetím místě mezi všemi bulharskými institucemi.

Pobočky mezinárodních bank v Bulharsku

Bulharsko na svém území nemá jen čistě bulharské banky. Najdeme tam i pobočky řady zahraničních bank, které působí mezinárodně. Typicky jde o Raiffeisenbank (Bulgaria) EAD, Societe Generale Expressbank AD, Allianz Bank Bulgaria AD, Piraeus Bank Bulgaria AD, CIBANK JSC, Credit Agricole Bulgaria EAD nebo Bulgarian-American Credit Bank AD.
Za pozornost pak jistě stojí First Investment Bank AD, která je aktuálně třetí největší bankou v Bulharsku (alespoň z pohledu aktiv). Nejde jen o obyčejnou banku. Jedná se totiž o mateřskou společnost, pod niž spadají další banky ležící na různých místech Balkánského poloostrova. Své zastoupení tak má například v Albánii, Severní Makedonii, ale třeba i na Kypru. Vznikla v roce 1993 a sídlo má v Sofii. V Bulharsku má First Investment Bank AD 21 poboček.
Co se týká čistě zahraničních bank, které působí v Bulharsku, tak tam najdeme především ING Bank N.V., BNP Paribas S.A., ALPHA Bank S.A., Citibank Europe Plc., T.C. Ziraat Bankasi, IŞBANK AG.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button