USA

Bankovky USA

Ve Spojených státech amerických se platí americkými dolary, což je národní měna. Znají ji asi lidé po celém světě, ale jen málo z nich přesně ví, jaké všechny bankovky se ve Spojených státech amerických používají, jak vypadají a co je na nich. Proto si to v tomto textu upřesníme.

Dolary mají různý vzhled.

Pokud se dostanete do Spojených států amerických, můžete na mnoha místech a v rozličných obchodech platit debetní či kreditní kartou. Američané jsou na to zvyklí a mnoho z nich už kartu (či jiný způsob bezhotovostní platby) používá raději než platbu hotovostí. Ale leckde se bez hotovosti neobejdete a jako návštěvník či turista byste si nějakou hotovost měli směnit už před cestou do USA. Mince si můžete při placení rozměnit až na místě, ale nějaké ty bankovky byste po kapsách měli mít. A s jakými bankovkami se v USA můžete setkat?

Bankovky v USA

Ve Spojených státech amerických se používá celkem sedm druhů bankovek o různých nominálních hodnotách. Nejmenší bankovkou je jednodolarovka, pak existuje ještě dvoudolarová bankovka, pětidolarová bankovka, desetidolarová bankovka, dvacetidolarová bankovka, padesátidolarová bankovka a nakonec ještě i stodolarová bankovka. Pro Čechy i dost Evropanů může být lehce matoucí, že na lícové straně všech bankovek jsou vyobrazeni muži, a to na první pohled významné osobnosti historie. Opačná strana bankovek už je ovšem rozmanitější.

Vzhled bankovek

Ještě v nedávné minulosti měly všechny typy dolarových bankovek velmi podobnou barvu. Všechny měly šedavé odstíny, takže zvlášť pro cizince bylo obtížné vyznat se v nich a při placení neustále museli kontrolovat přesné hodnoty bankovek. V současnosti jsou bankovky o trochu barevnější a barvy jsou na nich od šedavé přes světle zelenou, fialovou až po světle modrou. Odhlédneme-li od odstínu barvy, tak na každé bankovce je samozřejmě napsaná její přesná nominální hodnota v dolarech, a to slovy i číslicí, která se opakuje hned na několika místech bankovky.

Druhy bankovek

Nyní se podívejme na jednotlivé druhy bankovek, s nimiž se můžete ve Spojených státech amerických setkat. Kromě toho, že s nimi můžete platit, je totiž docela zajímavé i vědět, co se na nich objevuje, protože to má samozřejmě svou historickou i geografickou důležitost.

Bankovka 1 dolar

Na jednodolarové bankovce, která má šedou barvu, najdeme portrét George Washingtona, prvního prezidenta Spojených států amerických. Portrét je na středu lícové strany, nad ním je nápis The United States of America. Pod ním je nápis „One dollar“ a v každém rohu je číslice 1.
Na rubové straně najdeme na středu velký nápis verzálkami ONE a po jeho stranách je nákres obtisku lícové a rubové strany státní pečeti USA. V každém rohu je opět číslice 1.

Bankovka 2 dolary

V USA se platí i bankovkou v hodnotě 2 dolary, i když se nepoužívá až tak často. Na lícové straně najdeme v každém rohu číslici 2, dole je pak nápis „Two dollars“. Uprostřed lícové strany je portrét Thomase Jeffersona, což byl třetí americký prezident. Na rubové straně bankovky najdeme známou rytinu zobrazující podepisování deklarace nezávislosti na Velké Británii. V rozích pak jsou opět číslice 2.

Bankovka 5 dolarů

Ve středu lícové strany pětidolarové bankovky najdeme portrét 16. prezidenta USA Abrahama Lincolna, který se proslavil zrušením otroctví. V rozích jsou číslice 5, dole je pak nápis „Five dollars“. Na rubové straně najdeme Lincolnův památník (který mimochodem leží ve Washingtonu), v rozích číslice 5 a ta v pravém dolním rohu je největší a fialová.

Bankovka 10 dolarů

Na desetidolarové bankovce najdeme portrét jednoho z Otců zakladatelů Spojených států amerických, Alexandera Hamiltona. V rozích tradičně číslice 10 a pod portrétem nápis „Ten dollars“. Na rubové straně je vyobrazena státní banka USA a v rozích jsou číslice 10, přičemž pravá spodní je větší než ostatní.

Bankovka 20 dolarů

Na této zelenkavé bankovce je portrét Andrewa Jacksona, sedmého prezidenta USA. Kolem něho klasicky nápis s hodnotou bankovky a číslice 20. Na rubové straně bankovky je vyobrazen Bílý dům a v rozích jsou číslice 20 (pravá spodní je opět největší).

Bankovka 50 dolarů

Na fialové padesátidolarovce je portrét generála Unie Ulyssese S. Granta, pod ním nápis s hodnotou bankovky a v rozích číslice 50. Tytéž číslice jsou i v rozích rubové strany, kde je vyobrazen Kapitol Spojených států amerických.

Bankovka 100 dolarů

Na světle modré stodolarovce je portrét Benjamina Franklina a na rubové straně najdeme obraz radnice ve Filadelfii. V rozích jsou již tradičně číslice 100.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si také
Close
Back to top button