Balíkovna – recenze
Objednáváte si zásilku přes Balíkovnu? Nebo už jste si někdy objednávali? Tato služba České pošty patří k relativním novinkám mezi dopravci zásilek. Nicméně, Česká pošta balíky doručuje odnepaměti – jen teď si k tomu zřídila speciální službu s vlastním názvem Balíkovna. Jaké jsou na Balíkovnu recenze? Vyplatí se objednávat přes ni?
Řada lidí má s Českou poštou negativní zkušenosti. Ačkoliv jde o zavedený státní podnik, který funguje už od roku 1993, tak existují i kvalitnější doručovací služby. Co se týká dopisů, tak je Česká pošta pro většinu lidí takřka jedinou možností, jak je posílat – a negativních zkušeností s (ne)doručenými psaními najdete na internetu spousty a spousty. A nejspíš máte i své vlastní zkušenosti. Nicméně, co se týká posílání balíku, není Česká pošta a její Balíkovna jedinou možností. Na českém trhu funguje řada soukromých dopravců od PPL a DPD až po Zásilkovnu. Proč vsadit na Českou poštu a proč se naopak Balíkovně vyhnout?
Různé posílání balíků
To, že někomu pošlete balík nebo ho někdo pošle vám, neznamená, že využíváte přímo Balíkovnu České pošty. Stejně jako vyzvednutí na pobočce v okénku s velkým označením přepážky Balíkovna neznamená, že jde o službu Balíkovny. Ztrácíte se? Nedivíme se vám.
Česká pošta to má totiž následovně – buď si můžete zvolit službu Balík na poštu nebo Balík do ruky nebo Balíkovnu. A pak je tu ještě Balíkovna-BOX. Rozdíl mezi nimi je především v počtu míst, odkud můžete balík odeslat a na kolika si ho můžete vyzvednout. Například Balík na poštu podáte/vyzvednete na 3 200 pobočkách, zatímco balík přes Balíkovnu vyzvednete/podáte na více než 7 500 místech.
Rychlost dodání
Na webových stránkách České pošty se můžete dočíst, že doba dodání balíku přes Balíkovny je standardně 1 den – tedy adresát ho dostane druhý den od podání. Jak to funguje reálně asi sami víte a například před Vánoci, kdy Česká pošta (ale ani jiní dopravci) obvykle nestíhá, to bývá déle. Ale pokud pošlete balík přímo přes službu Balíkovna, mělo by to tak být – na rozdíl od ostatních typů služeb pro odesílání různých zásilek.
Ceník Balíkovny
Není balík jako balík. Za jeho odeslání musíte dopravci zaplatit – a cena se u České pošty nově počítá podle rozměrů balíků, nikoliv podle jejich váhy. Běžné balíky mohou měřit až 2 metry. Co se týká přímo Balíkovny, tak tam se balíky váží, ale neplatíte podle jejich hmotnosti. Odešlete pouze balíky vážící do 15 kilogramů. A rozdíl v ceně je podle toho, jestli chcete balík odeslat s dobírkou nebo bez dobírky a jestli jste u Balíkovny registrovaní nebo ne (což být nemusíte). Podle aktuálního ceníku je to tak, že balík poslaný přes Balíkovnu vás bude stát 75 Kč bez dobírky, 94 Kč s dobírkou, 65 Kč bez dobírky pro registrované uživatele a 84 Kč s dobírkou pro registrované uživatele.
Mobilní aplikace Balíkovna
Trasu svého balíku můžete sledovat, i když ho posíláte běžně přes Českou poštu, a to přes jeho speciální kód a přes webové stránky České pošty. Pokud ho pošlete přes Balíkovnu, také můžete jeho cestu sledovat. Zaprvé je to možné přímo přes webové stránky Balíkovny. Zadruhé si můžete stáhnout mobilní aplikaci Balíkovny a v ní sledovat své zásilky. Plus existuje i zákaznická linka, kde vám poradí.
Vyplatí se Balíkovna?
Leckdo Balíkovnu upřednostňuje a posílá přes ni zásilky. Výhodou je, že už fungují i speciální boxy pro Balíkovnu a nemusíte tedy stát frontu na pobočce České pošty. Nebo existují různé místa, kde si balík přeberete a není to na poště. Co se týká ceny, tak například u PPL můžete poslat balík o hmotnosti až 31,5 kg a jeho cena je podle rozměrů od 106 do 139 Kč. DPD přepravuje zásilky do 20, potažmo 31,5 kilogramů a ceny začínají na 113 až 116 Kč. A například Zásilkovna nabízí poslání balíku od 79 korun na výdejní místo a od 109 korun na adresu.
Konečný výběr je tak na každém z nás, protože přepravců v Česku funguje mnoho, většina z nich dopravuje zásilky i do zahraničí a jejich ceníky jsou plus minus podobné. To, jestli zvolíte podle této recenze Balíkovnu, tak už je na vás.
Foto: Pixabay