Cestování

Bakšiš v Turecku

Cesty do Orientu jsou pro řadu lidí velmi lákavé, zvlášť pokud se jedná o dovolenou. Zaletět si na týden či dva do Turecka, Egypta a dalších exotických zemí, užívat si teplo, moře, tamní specifickou kuchyni a nahlédnout do nám tolik vzdálené, ale přesto svůdné kultury plné barev a vůní. Jenže pokud jedete zejména do Turecka, měli byste si už před cestou zjistit určitá specifika této země, na která můžete při běžném pobytu narazit. A pokud o nich nevíte či jich nedbáte, můžete si způsobit pěkný trapas.

Servírky, prodavači, uklízečky – všichni čekají na svou odměnu.

Kdo se o dovolené nehne z hotelu, nestravuje se nikde jinde a jeho cesty vedou jen mezi hotelovým komplexem a mořem, ten si toho příliš o místních zvycích zjišťovat nemusí, protože ho asi ani nezajímají – zkrátka si sem přijel jen odpočinout. Ale kdo se občas vydá do ulic měst a městeček, rád posedí v tamních kavárnách a restauracích a rád si nakoupí něco hezkého či jen nějaký suvenýr, měl by vědět zejména o jedné věci – a tou je takzvaný bakšiš.

Spropitné

Bakšiš není v podstatě nic jiného než spropitné, tedy speciální odměna za dobře vykonanou službu. My, v Česku, jsme zvyklí dávat spropitné zejména v restauracích – ať už zaokrouhlíme na desetikorunu vzhůru nebo servírce dáme navíc třeba dvacet korun. Turci to mají obdobně, za svou obsluhu očekávají odměnu. A kdo ji nedá, na toho nebudou pohlížet zrovna přátelsky, protože je to zkrátka zvyk a navíc číšníci a další obsluha nejsou tak dobře placeni, takže právě bakšiš je pro ně velmi významným zrojem jejich příjmů.
Pakliže jíte nebo pijete v nějakém restauračním zařízení, ať už je to fast-food, kavárna či nějaká putika, měli byste na to myslet a při placení ideálně dát cca. deset procent navíc. Pakliže se vám nechce počítat, dejte obsluze navíc jeden až dva dolary. A ceněné jsou nejen dolary, klidně můžete dát i eura či britské libry, případně pokud máte místní měnu.

Bakšiš, kam se podíváš

Restauracemi to v Turecku ovšem nekončí, protože na bakšiš jsou zvyklí téměř všichni pracovníci ve službách. Tedy i ti, u kterých byste to nečekali a jejichž práci považujete za samozřejmou. Máte zajištěné ubytování v luxusním hotelu? Nevadí, recepční očekává, že jí dáte něco navíc. Chodí vám pokoj denně poklidit uklízečka, abyste žili v čistotě a pohodlí? Nezájem, že ji platí hotel, i ona chce svůj bakšiš, a to ne jednou za pobyt, ale denně. Necháte si na začátku a konci pobytu odnést zavazadla hotelovým portýrem? I on chce za svou dřinu svůj zasloužený bakšiš. Jedete někam pomocí taxi? Nemyslete si, že se taxikář smíří jen se zaplacením ceny na taxametru. Nakupujete něco na tržišti či kdekoliv jinde? Víc než slušností je nechat prodejci dýško. A tak dále. Zkrátka v Turecku se bakšiš dává téměř všude, tak na to buďte připraveni, ať pak nejste překvapeni vyčkávavě nataženou rukou s otevřenou dlaní. Na potřesení totiž určitě nečeká.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close