Bakšiš v Tunisku
Vydáváte se na Blízký východ? V tom případě byste se měli připravit, že spropitné neboli bakšiš budete platit všude a v podstatě za všechno. Jde o místní zvyk a Asiaté i lidé ze severní Afriky s ním tak nějak přirozeně počítají. Jak vysoký je bakšiš v Tunisku?

Dovolená v Tunisku se může stát rajským zážitkem, kdy si budete užívat jen odpočinek, slunce a koupání. Ale stejně tak vás může vyjít pěkně draho, protože kromě běžné útraty musíte takřka pokaždé počítat s takzvaným bakšišem. Budou ho po vás chtít prodejci u stánku, taxikáři, recepční i pokojová služba. A je hodně nezdvořilé odmítnou ho dát. Ale jak vysoké spropitné je adekvátní, kolik je málo a kolik je moc?
Měna v Tunisku
Jakmile dorazíte do Tuniska, měli byste si české koruny nebo jinou měnu směnit za místní měnu. Tou jsou tuniské dináry. Ty se dělí na takzvané milimy a 1 tuniský dinár obsahuje 1 000 milimů. Co se týká platidel, tak do rukou se vám mohou dostat bankovky v nominálních hodnotách 5, 10, 20 a 50 dinárů. Mince se razí v hodnotách 10, 20, 50, 100 a 200 milimů a pak také 0,5 dináru, 1, 2 a 5 dinárů. Aktuální směnný kurz je, že 1 tuniský dinár se rovná 7,49 české koruny.
Výše bakšiše v Tunisku
Jak určit vhodnou výši bakšiše v Tunisku? Existují dvě možnosti. Buď ho můžete propočítávat podobně jako spropitné, které se ve většině zemí určuje jakožto 10 procent z útraty. Ale jelikož v Tunisku od vás bude bakšiš očekávat skutečně každý, asi byste brzy byli bez peněz. Proto se sjednotil zvyk dávat jako bakšiš pár dinárů. S milimy to ani nezkoušejte, byli byste za skrblíka. Ale adekvátní odměnou je zhruba 3 až 5 dinárů – což v přepočtu na české koruny není nijak závratná částka.
Kdo chce bakšiš v Tunisku?
To, že s bakšišem se setkáte v arabských zemích v podstatě na každém kroku, není ani trochu přitažené za vlasy. Je to zkrátka tak. Bakšiš od vás bude chtít barman, prodejce ve stánku, uklízečka, hotelový poslíček, číšník, taxikář – zkrátka každý, s kým budete obchodovat. Proto je vhodné mít pořád po kapsách drobné mince. Nikdo vás samozřejmě k bakšiši nebude nutit, ale uděláte si tím u místních jakožto turista dobré očko.
Smlouvání o ceně
Bakšiš v Tunisku se může de facto vynulovat, pokud začnete smlouvat o ceně. V arabských zemích jsou obchodníci nejen zvyklí a ochotní smlouvat, ale přímo to očekávají. Proto se nestyďte a zkuste cenu trochu srazit na příjemnější částku. Ale pozor, ne vždy a všude. Například v restauraci, supermarketu nebo jiných kamenných obchodech to není vhodné a naopak byste byli za nezdvořáky.
Zákaz vývozu tuniských dinárů
Pokud se váš pobyt chýlí ke konci a máte u sebe ještě mnoho drobných mincí, na bakšiši nešetřete. Proč? Jednoduše proto, že v Tunisku platí zákaz dovozu a vývozu místní měny. Před odjezdem je proto třeba veškerou hotovost směnit za jinou měnu, typicky dolary nebo eura. A nebo mince zkrátka rozdávejte všem, s nimiž se vám příjemně obchoduje. Je to lepší řešení než následné vyjednávání s obezřetnými celníky – ti by vám peníze nejen zabavili, ale ještě by vám dali pokutu.
Buďte obezřetní
Při jakémkoliv placení buďte v Tunisku obezřetní nedávejte najevo, že u sebe máte hodně peněz. Ve velkých městech a v běžných obchodech můžete používat i platební kartu, jinde se bez hotovosti neobejdete. Ale zároveň se můžete stát cílem kapsářů, kteří vás bezostyšně okradou. Podle tuzemského ministerstva zahraničí patří k nejrizikovějším oblastem Siliana, Kairouan, Kasserine, pouštní zóna na jih od Bir Rijm Maatoug, Borj Bourguiba a Ben Guerdan a hory na severozápadě země.
Turistická letoviska naopak bývají bezpečná.
Foto: Pixabay