Praktické

Aktivní zálohy – plat

Stát se vojákem, to je sen většiny chlapců. Ve starším věku tento sen většina opustí a jdou reálnější životní cestou. Pár z nich se skutečnými vojáky stane a nastoupí do armády. Ale i ten, kdo se k tomuto kroku nakonec nerozhodl, nemusí v pozdějších letech smutnit. Existují ještě takzvané aktivní zálohy, do nichž se může přihlásit téměř kdokoliv.

Stát se záložákem je zajímavé i finančně.

Nejprve se podívejme, co to zálohy jsou, jak se k nim dostat a co vás tam čeká.

Záložníci

Nejsou to sice stoprocentní vojáci, ale záložákem se může stát téměř kdokoliv, kdo o to projeví zájem a kdo splní základní podmínky pro přijetí. Ostatně, armáda ČR se svými aktivními zálohami i nadále počítá – v roce 2025 by chtěla mít připravených 5 873 záložníků. Ti, kdo by se chtěli stát součástí záloh, musejí projít nejprve kurzem základní přípravy, který trvá šest týdnů (je ovšem možné absolvovat ho nadvakrát (tedy po třech a třech týdnech). Zájemci se tu naučí ovládat střelné zbraně, čekají je cvičení, pochody, ale i psychicky náročné tréninky, které by jim měly ukázat, jak náročné je přežít ve válce. Protože od toho tu zálohy jsou – kdyby nastala válka, rozsáhlá přírodní katastrofa atp. a armáda by neměla dost vlastních sil, povolá do služby právě členy záloh, kteří by rázem sloužili po boku skutečných vojáků.

Hraní si na vojáky

Někomu se může zdát, že být členem záloh je takové hraní si na vojáky. Na jednu stranu ano, na druhou je nutné brát tuto svou roli vážně. Pokud se už jednou přihlásíte a projdete, tedy stanete se skutečným záložákem, pak musíte uposlechnout případný povolávací rozkaz. Stejně tak se pravidelně musíte účastnit různých cvičení – na ty je váš zaměstnavatel povinen uvolňovat vás z vašeho zaměstnání a nesmí vám v tom bránit. Cvičení se konají každý rok a pokaždé trvají okolo šesti týdnů.

Zajímavý plat

Pokud byste se stali záložákem, nejspíš byste to dělali proto, že vás to baví a že chcete, že je to splnění nějakého vašeho snu. Jenže vidina toho, že budete šest týdnů v roce cvičit a přijdete přitom o svůj plat ze zaměstnání, by většinu lidí jistě odradila. A proto to tak není. A nejde jen o váš plat, být záložákem je totiž finančně zajímavé.
Pokud jako člen záloh v daném roce absolvujete vojenské cvičení a budete na něm alespoň po dobu sedmi dnů, tak do konce ledna následujícího roku je vám vyplacena základní odměna ve výši 18 000 korun. A tuto odměnu nemusíte danit.
Pokud kromě toho ještě studujete vysokou školu (ovšem pouze ve formě denního studia) a nedosáhli jste ještě věku 26 let, dostanete další finanční odměnu, která by měla sloužit jako motivace. A to 6 000 korun. Ani tyto peníze se nedaní.
A i když ze záloh odejdete, případně přestanete studovat, máte nárok dostat poměrnou část svých finančních odměn. Navíc, čím déle v zálohách sloužíte a čím déle se aktivně účastníte cvičení, tím vyšší je vaše odměna. Po dvou letech se navyšuje o 40 procent, po čtyřech letech o 50 procent, po sedmi letech o 60 procent, po deseti letech o 70 procent a po odsloužených 13 a více letech o 80 procent.
Kromě toho záložáci pobírají i služební plat, který se odvíjí od jejich hodnosti (každý začátečník má hodnost vojína a plat 12 950 korun měsíčně). Nejvýše postavený je podplukovník, který pobírá 61 750 korun měsíčně.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close