Zvířata

Agama nežere

Péče o zvířata může někdy být náročná. Zvlášť pokud jde o exotické druhy zvířat. Třeba agamu. Co když agama nežere? Trpí jen nechutenstvím nebo to značí už nějaký závažnější problém?

Co když agama nežere?

Agama je pro laika na první pohled ještěrka. A skutečně jde o ještěra. Celým jménem je to agama australská nebo také agama vousatá. Typické pro ni je, že když roste, svléká se z kůže – podobně jako hadi – akorát si ji nesvléká celou, nýbrž po částech. A hlavním zdrojem potravy pro agamy vousaté je hmyz. Jenže co když agama nežere?

Chov agamy

Pokud toužíte po agamě, musíte se na její chov nejprve náležitě připravit. Pokud nežije ve volné přírodě v ve svém přirozeném prostředí, tak je to terarijní zvíře. Musíte jí tedy pořídit terárium. Jedné agamě stačí terárium o objemu okolo 6 litrů, ale pokud chcete chovat celou skupinku agam, mělo by být terárium už větší. Pořiďte do něj vhodný substrát, rostliny, kameny a další dekorace. A nezapomeňte ani na teploměr, výhřevnou lampu a světlo. Samotnou agamu pořídíte ve zverimexu za zhruba 1 000 korun – ceny u soukromých chovatelů mohou být nižší.

Co žere agama

Možná vás trápí, že vaše agama nežere. Má krásné bydlení, přinesli jste si ji z obchodu nebo od chovatele, ale nemá chuť k jídlu. Nebo ji dosud měla, ale najednou agama nežere. Proč? Příčinou může být nevhodné krmení pro odlišný věk. U agam vousatých totiž platí, že mláďata se krmí hmyzem, a to živým hmyzem. Pokud ale máte dospělou agamu, tak ta hmyz sice občas uvítá, ale není už hlavní složkou její potravy – dospělá agama žere především zelenou stravu. Takže při výběru krmení dbejte především na to, jak je agama stará.

Čím krmit agamu?

Jak to tedy přesně je? Mláďata agamy si ráda pochutnají na cvrčcích, sarančatech, švábech nebo lučních konících. Pokud jim nabídnete lístek rostliny, občas si také dají, ale potřebují především tento hmyz – který si můžete pořídit ve zverimexu. Dospělá agama žere především zelenou stravu a nejraději má pampelišky, jitrocel, jetel, rukolu nebo polníček . Pochutná si i na ovoci, které by mělo tvořit malou část jejího jídelníčku. Občas přidejte i živý hmyz. A agama by měla být spokojená. Pokud chcete, aby agama byla zdravá, doporučuje se přidávat agamě do potravy vitaminy a minerály, a to tím způsobem, že potravu v této zakoupené směsi jednoduše obalíte.

Co když agama nežere?

Pokud jakékoliv zvíře nežere, je to známka toho, že ho něco trápí. Buď mu není dobře, anebo je nemocné. A je úplně jedno, jestli máte psa, koně nebo agamu. Pokud agama nežere, trápí ji něco vážného. A měli byste to rychle řešit.
Faktem ale je, že pokud vaše agama den nebo dva odmítá potravu, nezabije ji to. Pakliže potom začne znovu žrát, nemusíte se stresovat. Pokud ale nežere už několik dní, můžete jí pomoci získat zase chuť k jídlu – doporučuje se dát jí přímo do úst roztok připravený z hroznového cukru. Případně rozmixujte několik cvrčků, přidejte žloutek a trochu sádla a nabídněte agamě tuto směs, která by jí mohla pomoci najít zase chuť k jídlu.
Stejně tak dbejte na to, jestli má agama dostatek vody a sledujte, jestli pije – pokud by nepila, hrozí jí dehydratace, což je ještě závažnější problém.

Léčba agamy

Pokud máte agamu krátce nebo jste jí vyměnili terárium, případně jí je zima, může to být příčinou, proč přestane žrát. Pokud agama nežere z tohoto důvodu, vězte, že se to za pár dní spraví a znovu žrát začne. Může se ale stát, že má nějaký zdravotní problém. A ten vy sami neodhalíte, proto je čas navštívit veterinu. Nejčastější je, že agamu trápí parazité – je potřeba odčervit a vyléčit ji, čímž se u ní zase objeví chuť k jídlu. Pokud máte samičku agamy, je také možné, že v sobě má vajíčka, která jí po zdravotní stránce ubližují a musí jí jich zbavit právě zvěrolékař.


Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button