Platební karty

Rozdíl mezi Visa a Mastercard

U své platební karty, bez ohledu na to, zda jde o kartu k běžnému účtu, tedy debetní, nebo kartu kreditní jste jistě zaznamenali logo Visa nebo logo Mastercard. Jedná se o dvě globální společnosti, jež zajišťují zprocesování realizovaných plateb učiněných právě platebními kartami.

Nabízené karty a služby

Visa Inc. je celosvětová společnost zabývající oblastí platebních technologií. Společnost platební karty nevydává, ale zajišťuje zpracování platebních transakcí prostřednictvím své procesní sítě VisaNet (více než 65 tis. transakcí za sekundu). Poskytuje ochranu jak samotným spotřebitelům, tak na druhé straně také obchodníkům.

Konkurencí zajišťující platební transakce je Mastercard Worldwide. Společnost nabízí debetní karty, kreditní karty a karty předplacené.

V rámci debetních karet je možné vybírat ze tří typů – Prémiové, Standardní a tzv. Maestro, což je základní karta společnosti. U kreditních karet mohou zákazníci vybírat z karet typu Standard a Premium.

Prémiové platební karty, ať už debetní nebo kreditní, zahrnují karty zlaté, platinové, a i karty typu World a World Elite. Svým držitelům přináší řadu výhod v podobě např. přístupu do VIP salónků na letišti, doplňkových pojistných služeb nebo zvýhodněných podmínek v hotelích, autopůjčovnách atd. I společnost Visa svým klientům poskytuje rozšířené služby v rámci různých programů. Ty jsou navázány na prémiové karty Gold, Platinum a Infinite.

Visa, stejně jako Mastercard, nabízí karty debetní, kreditní a předplacené. Dále to jsou také tzv. kobrandované karty. Jedná se o platební karty, které jsou vydávány v partnerství s třetími stranami, organizacemi, jako jsou např. telefonní společnosti, aerolinky, charity nebo sportovní kluby. Svým vlastníkům přináší výhody v podobě slev, odměn či zvláštních výhod. Nicméně i u těchto karet platí, že vydavatelem je banka.

V nabídce společnosti Visa jsou dále uvedeny také firemní karty pro podnikatele. Ty mohou být opět jak debetní, tak kreditní, i předplacené. Zajímavým typem karty je tzv. charge karta. Svou povahou připomíná kartu kreditní, protože stejně jako ona má odloženou splatnost. Rozdíl je ve způsobu uhrazení vyčerpané částky. V případě charge karty klient dlužnou částku uhradí najednou na základě bankou vystaveného přehledu transakcí za dané období. Navíc máte možnost určit, zda má k úhradě dojít z účtu firmy, nebo z účtu uživatele karty.

Platby

Jste-li držitelem platební karty Mastercard, pak při placení můžete využívat ze tří typů technologií. Prvním z nich je tzv. Masterpass. Jedná se o platební službu umožňující nákupy prostřednictvím mobilních digitálních peněženek, a to buď online, nebo v kamenných prodejnách u vybraných obchodníků. Dále je to možnost, dnes již zcela běžné, bezkontaktní platby bez nutnosti zadat PIN do částky 500 Kč. Třetím typem je Mastercard SecureCode. Platíte-li kartou na internetu, pak toto již znáte. Jedná se o proces, kdy zadáte číslo své karty a osobní údaje. Obchodník odešle požadavek bance na ověření. Banka otevře vlastní kanál pro identifikaci Vás jako držitele karty, kdy jste vyzváni k zadání a ověření kódu Mastercard Secure. V okamžiku, kdy banka potvrdí identitu držitele karty, je nákup schválen.

Držitelé karet Visa jsou také chráněni pro případ online plateb. Jedná se o systém Verified by Visa. Ten funguje tak, že je klient při online platbě požádán o dodatečné potvrzení platby prostřednictvím zadání kódu. Tento kód je jednorázově odeslán na mobilní telefon nebo do internetového bankovnictví. Samozřejmostí jsou bezkontaktní platby. Zde platí stejné podmínky jako v případě Mastercard, tedy bez nutnosti zadání PINu do částky 500 Kč. Visa svým zákazníkům nabízí také mobilní bezkontaktní platby, kdy namísto platební karty je pro platbu použit chytrý mobilní telefon.

Další službou jsou tzv. osobní platby provedené kartou Visa. Ty ovšem nejsou dle informací na webových stránkách společnosti pro ČR zatím k dispozici. Jedná se o službu, kdy můžete druhé osobě kdekoli v Evropě poslat peníze přímo z chytrého telefonu. Potřebujete pouze vědět číslo mobilního telefonu dotyčné osoby. K převodu dojde prostřednictvím mobilní aplikace.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close