Auto

Od kolika let může dítě jezdit jako spolujezdec na motorce

Dítě může jet na motorce jako spolujezdec ve věku minimálně 12 let. Dříve ale, než se svým dítětem poprvé vyrazíte, je potřeba mu sdělit několik zásadních informací, jak se během jízdy chovat a co je potřeba dodržet.

Od kolika let může dítě na motorku jako spolujezdec a co je potřeba dodržet?

Dle zákona o provozu na pozemních komunikacích (Zákon 361/2000 Sb.) nesmí řidič na druhém sedadle motocyklu přepravovat osobu mladší 12 let (§ 7 odst. 1 písm. e). V případě, že je tato podmínky splněna, pak jak pro samotného řidiče, tak i pro přepravované dítě platí povinnost mít během jízdy na hlavě nasazenou a řádně připevněnou ochranou přilbu, a to pouze schváleného typu. Řidič motorky si musí za jízdy chránit také zrak, a to díky brýlím nebo štítu. Nesmí však dojít ke snížení bezpečnosti jízdy. Příkladem může být jízda za deště nebo v okamžiku, kdy sněží.

Co dělat před první jízdou?

Pokud se chystáte svézt dítě na motorce poprvé, pak je důležité mu nejprve vysvětlit základní pravidla a principy jízdy na motorce. Jako první je důležité upozornit na náklon motorky při průjezdu zatáčkou. Jestliže se bude dítě snažit vyrovnávat tento náklon, může způsobit nehodu. Stejně tak i v případě, kdy se bude do zatáčky naklánět až příliš. Tělo by mělo být vždy ve stejné poloze jako motorka.

Pro bezpečnou jízdu je důležité dítě instruovat, jak má na motorce sedět. Nejlepší variantou je to, když se spolujezdec opírá oběma rukama o zadní horní část nádrže. Tato varianta je nejlepší pro řidiče. V okamžiku, kdy řidič brzdí, musí držet nejen svou hmotnost, ale také hmotnost spolujezdce. Vše je umocněno setrvačností. Pokud si nejste jisti, že by se dítě udrželo, nebo dítě samotné má strach, pak je zde alternativa – spolujezdec obejme rukama pas řidiče.

Dítě dále instruujte, ať myslí na to, aby svou helmou nenaráželo do té vaší. Vám to jistě jízdu zpříjemní.

Když si toto vše projdete, pak je dobré probrat také nastupování na motorku. U dítěte se jako vhodný způsob jeví ten, kdy si dítě stoupne jednou nohou na stupačku a přehodí ve stoje nohu na druhou. Pak až si sedne. Po celou dobu se nastupující drží ramen řidiče. Vy jako řidič musíte motorku pevně držet a mít obě nohy na zemi.

Plánujete-li s dítětem projížďku po městě, kde lze očekávat, že budete zastavovat na krátké časové úseky, pak dítě dopředu informujte, jak se má chovat. Tedy že vždy bude nechávat nohy na stupačkách a nesundavá je na zem.

Z důvodu bezpečnosti by bylo také vhodné dítěti vysvětlit a ukázat, kde na motorce jsou tzv. horká místa, jako je např. Výfuk. Místa, kde by se mohlo dítě popálit.

Vzhledem k tomu, že na motorce jsou během jízdy na ní zhoršené podmínky pro komunikaci, domluvte si nějaké signály. Řešením je také pořízení přileb s interkomem.

Doporučení

Myslete na to, že jednak vezete dítě na motorce úplně poprvé a jednak jde právě o dítě. Jízda by tak měla být vyrovnaná, spíše pomalá. Chcete-li dítě pro jízdu na motorce nadchnout, pak si pro svůj výlet zvolte slunečný den a vyrazte někam, kde je pěkné okolí.

Určitě byste neměli zapomenout také na vhodné oblečení.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close