Auto

Motorové oleje podle typu vozidla

Mazání je u automobilu velmi důležité, a to v jeho různých částech. Klasiku představuje především motor, nicméně olej je zapotřebí i na převody a na mnohé další nedílné součástí automobilu. Vybrat pro vozidlo ten správný olej není vůbec jednoduché. Na trhu se nachází spousta typů a značek. My se v následujících řádcích budeme soustředit na klasický motorový olej, který bude určen přímo do motoru daného automobilu. Bez větších problémů si tak budete schopni vybrat takový, který vám bude plně vyhovovat. Kritérií pro výběr oleje je velké množství, o čemž se společně přesvědčíme.

SAE a API jako důležité ukazatele

Jedním z nejdůležitějších ukazatelů kvality motorového oleje je SAE. Jedná se o zkratku, která dokáže určit fyzikální vlastnosti daného oleje. SAE dokáže zaručit to, že bude olej přiměřeně řídký při ranních startech automobilu a také v mrazivých dnech, které v roce také přijdou. Olej díky SAE nezřídne zrovna v momentu, kdy je motor v plné permanenci a je tedy zapotřebí vyšší hustoty. Viskozita se určuje jak u klasických olejů motorových, tak i u převodových. Je závislá na teplotě. Označení  0W- 40 vyjadřuje zimní třídu a naopak 40 letní. Rozsah použitelnosti takto označeného oleje je od -35 až do +35 stupňů Celsia. Přihlédnout je vhodné i k označení API, což je americká norma, která specifikuje daný olej.

Hydrokrakové a polosyntetické oleje

Hydrokrakové oleje jsou fakticky základovými oleji, které se v rafineriích ještě upravují do své konečné podoby. Postupně se štěpí dlouhé řetězce molekul a jsou na ně navazovány atomy vodíku. Získají tak potřebné vlastnosti jako syntetické oleje. Polosyntetické oleje jsou představovány minerálními složkami, které se míchají se syntetickými komponenty. Mají vynikající vlastnosti, které se projevují zejména při studených stratech motoru. Uvnitř motoru dokážou vytvořit čisté prostředí, které motor dokonale ochrání. Ten tak bude šlapat doslova jako hodinky.

Syntetické a lehkoběžné oleje

Syntetické oleje disponují zlepšenými vlastnostmi a jsou použitelné u benzínových i dieselových motorů. Nabídnou maximální ochranu před opotřebením a precizní rozvod při studených startech. Splňují standardy API a mnohá další potřebná kritéria. Lehkoběžné oleje mají dokonalou tekutost, když panují nízké teploty. I jejich čerpání není nijak složité. Podílejí se na snížené spotřebě pohonných hmot, což je z pohledu ekonomiky jízdy vynikající zpráva. Vybírat si lze i celoroční oleje, které mají vyšší rozsah. V našem mírném klimatu se jedná o nejznámější a nejvyužívanější variantu. Cenově jsou dostupné a sehnat je lze v každé prodejně s automobilovými díly anebo na čerpacích stanicích. Prodávají se pod různými značkami.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close