Platební karty

Kontokorentní úvěr

Kontokorentní úvěr je v České republice opravdu hodně využíván. A to jak fyzickými osobami, tak podnikateli a firmami. Veškeré důležité informace o kontokorentu se dozvíte v dnešním článku.

Co je to kontokorent ?

Ptáte se jak funguje kontokorent? Kontokorentní úvěr je možné si sjednat k vašemu běžnému bankovnímu účtu. Konkorent v dnešní době nabízí téměř všechny banky, které působí na území České republiky. Díky sjednanému kontokorentu můžet jít na svém běžném bankovním účtu jakoby do mínusu. Ptáte se kam až můžete jít do mínusu? To záleží na tom, jak velký úvěrový limit si u své banky sjednáte.

Víte že: existuje i speciální studentský kontokorent určený výhradně pro studenty.

K čemu se používá kontokorentní úvěr ?

Běžné fyzické osoby používají kontokorentní úvěr zejména v případě, že už nemají peníze a tak využíjí výhod kontokorentu. Mínusovou částku pak splatí ze své další výplaty. Lidé tedy kontokorent využívají v případě, že už by neměly peníze a kontokorent jim umožnuje jít pohodlně do mínusu. Firmy často používají kontokorenty v případech, kdy jim někdo pozdě platí faktury a díky kontokorentu mohou toto období pohodlně překlenout. Jinak by se totiž mohly velmi snadno dostat do finančních potíží.

Co potřebuji pro sjednání kontokorentního účtu ?

Je třeba aby vám na běžný účet chodil dostatek peněz. Banka vám pak poskytne úvěrový limit ve výši zhruba 1x až 3x váš měsíční příjem. OSVČ a podnikatelé či firmy, musejí dodat alespoň jedno daňové přiznání. Velmi často jsou však požadovaná hned 2x daňová přiznání. Je vhodné zde říci, že kontokorent bez příjmu není u bank možný. Ten nabízejí spíše nebankovní společnosti. Banky ne. Neměly by jste být také zapsaní v registru dlužníků. U bank je často možné po čase požádat o navýšení kontokorentu, pokud je banka s vámi spokojená.

Je třeba si také dávat pozor jak vysoká bude roční úroková sazba. Důležitá je také výše různých poplatků u kontokorentu. Důležité jsou také pokuty při nesplacení kontokorentu. Ověřte si také, že při zrušení kontokorentu tam není žádný poplatek.

Pro firmy a podnikatele je vždy důležité, aby prováděly správné účtování kontokorentu. Pokud však máte účetní, tak to za vás vyřeší účetní firma.

Kdo nabízí výhodné kontokorenty ?

Výhodné kontokorenty nabízí tyto banky: Česká spořitelna, ERA Poštovní spořitelna (je možné vyřídit na každé pobočce České pošty), Ge money bank, Fio banka, Komerční banka.

Pár rad na závěr

Na závěr uvádíme pár rad ohledně používání kontokorentů:

  • nevyužívejte ho zbytečně a nekupujte si za něj spotřební věci
  • snažte se ho vždy co nejdříve opět splatit (nesplácet je vždy jednodušší)
  • do budoucna se snažte o to, aby jste kontokorent nemusely vůbec používat. I zde platí, že je to dobrý sluha, ale zlý pán.
Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close