Auto

Kdy vyměnit rozvodový řemen

Rozvodový řemen je nezbytnou součástí spalovacího motoru. Jeho poškození může mít fatální důsledky v podobě destrukce motoru, proto je potřeba mu věnovat pozornost a náležitou péči.

Co je rozvodový řemen?

Funkcí rozvodového řemenu je přenos pohybu mezi klikovou a váčkovou hřídelí, které jsou nezbytnou součástí spalovacích motorů. Rozvodový řemen je vyroben z gumové textilie a je ozubený, tuhý. Vyznačuje se tichým chodem. Jeho životnost je určena počtem najetých kilometrů. Rozvodový řemen vyžaduje pravidelné kontroly, protože u něj může dojít k přetržení nebo vytažení.

U svého motoru však namísto rozvodového řemene můžete mít rozvodový řetěz. Plní stejnou funkci jako rozvodový řemen, tedy přenáší pohyb z klikové hřídele na váčkovou. Ve srovnání s rozvodovým řemenem je rozvodový řetěz sice výrobně dražší, ale na druhou stranu vyžaduje mnohem menší údržbu.

Kdy vyměnit rozvodový řemen?

Nelze přesně říci, kdy je nutné přistoupit k výměně rozvodů. Jak jsme již zmínili, v případě rozvodového řemene je míra opotřebení dána počtem najetých kilometrů. Každá automobilka stanovuje vlastní intervaly výměny. Informaci o intervalu,pro Váš vůz byste měli najít v servisní knížce.

Abyste předešli případným potížím spojenými s poškozením rozvodů a následnými nemalými výdaji na opravu, je důležité jezdit na pravidelné prohlídky do autoservisu. Jednak byste se měli řídit právě doporučeními výrobce vozu a jednak také doporučeními Vašeho servisního technika.

V případě, že toto zanedbáte, hrozí Vám až totální destrukce motoru. Pokud rozvodový řemen praskne, nebo přeskočí, střetnou se ventily s písty. Tím může dojít k ohnutí ventilů, což je ta lepší varianta, nebo ke zlomení váčkové hřídele, poškození bloku, ohnutí klikové hřídele či ojnice (součástka pro přenos hnacích sil, převádí posuvný pohyb na rotační, nebo naopak). Jestliže se v této situaci ocitnete, pak se připravte na výdaj v řádu desítek tisíc korun. Mimo výměny rozvodů může být totiž nutná i výměna vodního čerpadla nebo kladek.

Rozvody obecně jsou značně náchylné na tekutiny, jako je např. nafta nebo olej. K jejich poškození však může dojít ovšem i v důsledku poničení nebo zničení vnějšího příslušenství motoru. Opět platí, abyste tomuto předešli, navštěvujte pravidelně servis, kde provedou kontrolu motoru. V případě, že sami víte o nějakém problému, např. kapající olej, objednejte se do servisu ihned. Neodkládejte to a nečekejte až na termín pravidelné kontroly.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close