Počítače

Jak zesílit zvuk na notebooku

Zasloužilý ajťák, který si přečte tenhle titulek, se musí smát, až se za břicho popadá. Co to je vůbec za otázku? Vždyť na spodní liště je přece ikonka reproduktoru, kterou musí poznat i ten největší počítačový antitalent. Jenže se zhlasováním zvuku na notebooku je to někdy složitější, než se zdá.

Zesílení zvuku nemusí být tak primitivní, jak se zdá.

Je jasné, že i začátečník po krátkém bloumání tuhle ikonku najde, nesměle na ni klikne a zjistí, že na něj vyběhne jednoduchá nabídka – tlustá čára s posuvníkem, kterým může hýbat pomocí myši doprava a doleva a tím zvuk tlumit či zvyšovat. K tomu se mu ukazují i procenta, jak hlasitě notebook hraje.
Kdo na to chce jít ještě mazaněji, klikne si na tuhle ikonku pravým tlačítkem, čímž se mu otevře panel s nabídkami několika možností. Můžeme si tu rozkliknout například směšovač hlasitosti, případně si otevřít přímo nastavení zvuku. Dále tu máme nabídku možnosti prostorového zvuku, kterou můžeme vypnout či zapnout, pak je tady záložka „zvuky“ a na samý konec tu najdeme ještě položku nazvanou „odstranit potíže se zvukem“. Takže komu nesedí zvuk, ten si v těchto položkách může chvilku pohrát a nastavit si zvuk takový, jak mu vyhovuje. Jenže někdy se může stát, že nevyhovuje nikdy – že je zkrátka pořád příliš tichý. Co s tím?

Externí reproduktor

První řešení je nasnadě – pokud máte notebook, u něhož vám nevyhovuje zvuk, tedy že je příliš potichu, můžete si koupit klasický reproduktor a připojit ho k notebooku. Kvalita bude nesrovnatelná, protože reproduktor v notebooku je přece jen malý a do některých typů výrobci montují jen ty nejlevnější, takže na poslech kvalitní hudby, který byste si chtěli užít, to opravdu není.

Lepší zvuková karta

Zvuk nemusíte regulovat jen ve výše popsané nabídce. Hodně záleží i na tom, jakou máte zvukovou kartu. Pokud máte levný notebook a nic jste v něm neměnili ani tomu příliš nerozumíte, je dost pravděpodobné, že vaše zvuková karta bude patřit k nejlevnějším a tím pádem také k nejméně kvalitním. Můžete se v notebooku doklikat do jejího nastavení a zkusit zvýšit hlasitost zvuku i zde, ale pokud to stále bude málo, je nejspíš chyba právě zde. A možnost je jen jediná – vyměnit ji za lepší.

Pomocný software

Kdo si koupí stolní počítač, ten má možnost kupovat do něj jiné a lepší komponenty a snadno měnit kus za kus. Prostoru v „bedně“ je dost a trochu zručný člověk to zvládne i sám. U notebooku je to problém, ten musíte kvůli výměně většinou dát někomu zkušenému či do servisu. Pokud tedy nejste spokojeni s hardwarem, ale nechcete se pouštět do drahých a složitých výměn, můžete si zkusit zvuk vylepšit a zesílit pomocí vhodného softwaru.
Často se doporučuje například přehrávač VLC, který má v nastavení možnost zhlasení až na 200 procent. Tím si zvuk zesílíte, ovšem má to svá rizika. V první řadě může být zkreslený, protože na to váš počítač prostě není dělaný. Ve druhé řadě to může znít zkrátka divně a nemusí vám tahle přehnaná hlasitost sedět. A nebo naopak zjistíte, že máte tak marný notebook, že ani tohle vám nepomůže a zvuk přehrávané písně pořád neslyšíte ani na metr daleko.

Zkuste zesilovač

Pokud jste fajnšmekři a nechcete se vzdát čistého a hlasitého zvuku, ale zase se neobejdete bez svého notebooku, zkuste si pořídit zesilovač. Ten se dá napojit například na sluchátka, ale i na samotný notebook a zvuk by se vám měl zlepšit. Ale chce to věnovat chvíli hledání, abyste našli to, co vám bude vyhovovat.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close