Reklamní články

Jak určit hodnotu šperku? Snadno!

Zvažujete prodej šperků po babičce či snad vlastních klenotů, které ale nenosíte a jen se vám na ně doma práší? Pak se jistě ptáte, jakou takový kousek může mít cenu. O pár řádků níž se dozvíte, jak na určování hodnoty šperků vyzrát.

Klenotník nebo Puncovní úřad?

Jak známo, cenné kovy a drahokamy nabývají na hodnotě postupem času. Proto je evidentní, že nejcennějšími klenoty ve vaší šperkovnici budou ty, jež vám zůstaly na památku po generacích předchozích. Obecně vzato je tedy nejjednodušší cestou jak zjistit jejich skutečnou hodnotu návštěva nejbližšího klenotníka. Pokud nemáte v odhad obchodníka důvěru, řešení představuje Puncovní úřad. Na jeho pobočkách vám totiž poskytnou nezaujaté informace zcela zdarma a se zárukou. Nicméně je třeba mít na paměti, že šperky pro běžné nošení obvykle v krátkém časovém horizontu hodnoty příliš nenabývají.

Prstýnek

Starožitníci a aukční domy

V případě rodinného dědictví či jinak nabytých šperků s možnou historickou hodnotou se obraťte na starožitníka. Pokud se však domníváte, že držíte v rukou opravdu unikátní skvost, nabízí se využít služeb aukčních domů a síní. Ty vám pomohou šperk ocenit a také pro něj najít adekvátního kupce. Nebojte se ani prodeje do zahraničí, jenž vám přinese pravděpodobně vyšší zisky.

Co napoví punc?

Jedním z měřítek, díky němuž můžete zjistit, jakou hodnotu mají vaše zlaté přívěsky, je punc. Punc odhadci napoví, o jaký kov se jedná, z jakého období šperk pochází a pomůže také rozlišit pozlacené stříbro od skutečného zlata. Růst hodnoty lze očekávat totiž právě u zlata. To svou cenu neztrácí. Je naopak komoditou uchovávající svou hodnotu. Pokud šperku punc chybí, budete si muset na pomoc přizvat odborného znalce.

Přívěšek

Hodnota zpracování

Co z dědictví v podobě na první pohled obyčejného doplňku učiní skutečnou starožitnost s historickou hodnotou? Jeho originalita! Ať už se jedná o stříbrné šperky nebo ty zlaté, originální zpracování a jeho jedinečnost prodejní ceně šperku řádně pomohou. Unikátní design, precizní ruční práce zlatníka, drahokam, který jen tak nenajdete. Má váš šperk tyto vlastnosti? Pak má k hodnotné starožitnosti velmi blízko.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close