Platební karty

Jak platit kartou

Placení prostřednictvím platební karty je vcelku běžnou záležitostí. Pro mnohé se ale nejedná o každodenní záležitost a spousty detailů, které se placení prostřednictvím platební karty týkají. Ideální je vědět o těchto platbách v podstatě všechno, jinak může dojít k velmi jednoduchému zneužití platební karty, jež může být pro jejího majitele doslova fatální záležitostí.

Klasické platby kartou

Pro ty, kteří ještě nevyužívali platební karty k placení u obchodníků, je zapotřebí osvětlit primárně princip platby. Obchodník má jednoduše smlouvu s jednotlivými bankami a prostřednictvím platebního terminálu dává možnost platit kartou, na níž je určitá hotovost. Platit lze jak za pomocí standardní karty, u které je třeba u obchodníka vyťukat vlastní PIN kód, tak i prostřednictvím nové čipové karty, kterou stačí jen přiložit k terminálu a bezkontaktním způsobem bude zaplaceno.

Platby kartou v zahraničí

Jestliže cestujete často někam za hranice České republiky, určitě si pořiďte dvě platební karty. V případě ztráty anebo zničení jedné z nich máte ještě další rezervu. Kartu je zapotřebí chránit jednak proti mechanickému poškození a jednak proti mobilnímu telefonu. Magnetický proužek v interakci s mobilním telefonem dokáže bohužel své. Z hlediska typů karet se v Evropě nejvíce hodí karty Visa a MasterCard. Mimo Evropu jsou optimální Visa a American Express.

Chraňte si svou kartu

Každou platební kartu je nezbytné si chránit. Jestliže platíte kartou, tak si ji určitě musíte nosit při sobě. To samé ale neplatí pro PIN konkrétní platební karty. Nejvhodnější je mít PIN přímo ve své hlavě. Rozhodně si nepiště na lístek umístěný v peněžence. Když už tak musíte učinit, pak si k celkovému číslu napište třeba číslo domu anebo rodné číslo. Tak bude Pin mnohem lépe chráněn a cizí člověk číslo napsané v peněžence nijak nezneužije. Obzvláště velký pozor byste si měli dát na svou embosovanou platební kartu. Tu je možné zneužít mnohem jednodušeji, než je tomu u klasické karty. Bohatě stačí, když si ji vezme číšník v restauraci s sebou mimo dohled vašich očí a otiskne ji dvojnásobně. Prvně skutečně zaplatí vaši útratu, nicméně druhým otiskem dojde k dokonalému vyluxování obsahu karty.

Pozor na limity plateb

Velmi důležité je pro vás i to, abyste znali limity plateb. Může se stát, že budete chtít se svou platební kartou zaplatit v některém z obchodů a prostě vás to na účet nepustí. Limit na kartě činí zpravidla 50 000 korun, nicméně lze si jej stanovit přesně dle svých představ. Existují tedy dvě možnosti jak z nepříjemné situace ven. První spočívá v navýšení limitu a druhý ve vlastnictví druhé karty. Obezřetní buďte i při platbě na internetu. Věřte, že ani na vyzvání nemusíte kartu nikomu ukazovat!

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close