Důchody

Invalidní důchod 1. stupně

Invalidní důdchody jsou v současnosti rozdělené na 3 stupně. V dnešním článku si podrobněji rozebereme invalidní důchod 1. stupně. Což je invalidní důchod pro lidi s menším zdravotním postižením.

Invalidní důchod 1. stupně : základní podmínky

Aby vám mohl být vyplácen invalidní důchod 1. stupně tak vám nesmí být více než 65 let (pokud je vám více let máte právo na starobní důchod). Musíte také získat potřebnou dobu pojištění, kterou vyžaduje zákon. Potřebná doba placení sociálního pojištění je rozdělena dle věku:

  • do 20 let méně než jeden rok,
  • od 20 let do 22 let jeden rok,
  • od 22 let do 24 let dva roky,
  • od 24 let do 26 let tři roky,
  • od 26 let do 28 let čtyři roky a
  • nad 28 let pět roků.

Invalidní důchod 1. stupně : definice

Invalidní důchod 1. stupně je definován tak, že vám pracovní schopnost poklesla nejméně o 35 %, avšak nejvíce o 49 %. (2. stupeň je pak v rozmezí nejméně o 50 %, avšak nejvíce o 69 %, 3. stupeň pak nejméně o 70 % pracovní schopnosti.

Podání žádosti o invalidní důchod

Žádost se podává na okresní správu sociálního zabezpečení dle vašeho trvalého bydliště. Za občany, kteří vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nemohou sami podávat žádost o dávku důchodového pojištění, mohou s jejich souhlasem a na základě potvrzení lékaře o zdravotním stavu těchto občanů podat tuto žádost jejich rodinní příslušníci.

Štítky

One Comment

  1. Dobrý den já mám částečný invalidní důchod-tedy invalidyta 1.stupně a tak bych se chtěla zeptat kolik sy můžu přivydělat to abych se nemusela obávat že o ten důcho přídu já se toho prostě bojím a proto zatím žádnou práci nemám předem mockrát děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close