Praktické

EUROPLASMA Retz

EUROPLASMA GmbH je společnost zabývající se odběrem krevní plazmy. Ta je používána v chirurgii, v úrazové medicíně nebo při léčbě těžkých onemocnění. Obsahuje totiž významné množství proteinů, které přebírají životně důležité funkce (např. obrana před infekcemi , srážení krve). Vzhledem k tomu, že v současné době není možné krevní plazmu vyrobit, jsou pacienti závislí na pomoci ostatních lidí, kteří plazmu darují.

Pro darování krevní plazmy je možné využít jedno z pěti odběrných mít v Rakousku. Dvě se nacházejí přímo ve Vídni, další tři pak ve městech Retz, St. Pölten a Hainburg an der Donau.

Odběrné místo Retz

Vedoucím lékařem tohoto pracoviště je Univ. Prof. Dr. Paul Höcker. Krevní plazmu zde můžete darovat od pondělí do soboty. Otevírací doba pro všední dny je 9:00 – 19:30, v sobotu je otevřeno v čase 8:00 – 14:00.

Pokud byste měli o darování krevní plazmy na tomto pracovišti, pak se můžete objednat prostřednictvím online rezervačního formuláře.

Adresa odběrného místa:

Kremser Straße 52070 Retz, Rakousko

Kontakty:

Požadavky na dárce krevní plazmy

Základními požadavky a v podstatě i předpoklady pro darování krevní plazmy jsou:

  • věk dárce – min. 18 let

  • tělesná váha – min. 50 kg, max. 150 kg

Předpokladem je samozřejmě také celkové tělesné a duševní zdraví. Zdraví dárce je ověřováno za pomoci anamnnézního dotazníku, lékařské prohlídky a laboratorních testů. Toto vše dárce absolvuje během své první návštěvy v odběrném centru.

Dárce může krevní plazmu darovat opakovaně. Platí však určité limity. Pokud je dárce zdravý, pak může darovat až 700 ml plazmy, a to:

  • 1-krát během 72 hodin

  • 2-krát během 7 dní

  • 3-krát během 14 dní

  • 50-krát během jednoho roku

K obnovení krevní plazmy v těle dárce dochází do 48 hodin od provedeného odběru.

Jak je krevní plazma odebírána?

Proces odběru krevní plazmy se nazývá plazmafereze. Na rozdíl od darování krve jsou červené a bílé krvinky včetně krevních destiček vráceny do těla dárce.

Do žíly na paži je dárci zavedena dutá jehla. Krev je díky ní odvedena do tzv. centryfugy nebo do filtru. Plazma je získávána při odstřeďovacím procesu anebo při filtraci, kdy se zachycuje do připravené nádobky, zatímco krevní buňky jsou vraceny do krevního oběhu dárce.

Jako dárce se nemusíte bát nákazy. Při odběrech jsou používány jen jednorázové sterilní pomůcky, díky nimž je zamezeno styku s cizí krví či jiným materiálem.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close