Platební karty

Elektronická peněženka

Sousloví elektronická peněženka je v současnosti slyšet stále častěji, jelikož její využití roste doslova geometrickou řadou. Mnozí lidé si pletou elektronickou peněženku a internetbanking. Obojí má ale ryze svá specifika a nejedná se o tu samou věc. Elektronická peněženka usnadní lidem život, jelikož placení jejím prostřednictvím je neskutečně jednoduché a především rychlé. Podívejme se ale na její specifika blíže.

V čem je specifická elektronická peněženka

Elektronická peněženka je typická hned v několika důležitých aspektech. Nejlépe budou patrné při srovnání s internetovým bankovnictvím a také s klasickými platebními kartami. Podobou je elektronická peněženka naprosto totožná s klasickou debetní platební kartou. Ta je ovšem spojena s konkrétním účtem určitého uživatele. Vztahuje se k ní tedy všechno, co se na konkrétním účtu děje. Jsou tedy účtovány jednotlivé obraty a na konci měsíce se řeší vyúčtování. U elektronické peněženky není nutné při placení zadávat žádný PIN. Platby se tak několikanásobně urychlí a zefektivní. Jde tedy skutečně o peněženku. Ostatně pokud vytahujete peníze z klasické peněženky, taky žádný PIN nepotřebujete!

Dva systémy e-peněženek

V současné době rozlišujeme celkem dva základní systémy elektronických peněženek. Jde o systém centralizovaný a decentralizovaný. Oba dva mají svá specifika, která se ale nijak nepromítnou v kvalitě finančního styky tehdy, když je elektronická peněženka jako taková používána. I tak je ale určitě vhodné něco o obou systémech vědět.

Decentralizovaný systém e-peněženky

Decentralizovaný systém elektronické peněženky spočívá především v tom, že jde o okamžité provedení konkrétní platby, na kterém nemá účast banka jako vydavatel elektronické peněženky. V praxi lze říct, že jeden majitel elektronické peněženky převede finanční prostředky na druhou elektronickou peněženku. Jediným mínusem tohoto systému je nutná přítomnost hardwarového připojení.

Centralizovaný systém e-peněženky

Průběh transakce u elektronické peněženky v centralizovaném systému je poněkud odlišný. Banka vám na základě vaší žádosti vydá elektronickou peněženku. Vy na ni vložíte určité finanční prostředky a budete tak mít jakýsi plovoucí variabilní účet u banky. S elektronickou peněženkou pak budete platit u konkrétního obchodníka za zboží či služby. Obchodník pak ukáže konkrétní bance přehled svých aktivit týkajících se plateb prostřednictvím elektronických peněženek svých zákazníků a banka z plovoucího účtu svého klienta stahuje peníze, kterými platí obchodníkovi. Jediným problémem je nízká kompatibilita elektronických peněženek. Neexistuje prakticky jeden systém, který by byl platný pro všechny platby různými e-peněženkami.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close