Platební karty

Debetní úrok

Jakákoli úroková sazba, která vám strhává další finanční prostředky z vašeho bankovního konta anebo ze splátek u určité půjčky je velmi nepříjemná. V současné době existuje celá řada úroků, jež se vyznačují určitou procentuální hodnotou. Právě ona je tím nejdůležitějším faktorem, jenž pak určití i celkové přeplatky konkrétní společnosti, která určuje výši dané úrokové sazby. Pokusme se soustředit na takzvaný debetní úrok, který je zcela specifickým ukazatelem. U mnohých finančních produktů jej ale najdeme, takže se nelze vymlouvat, že bychom o něm jako takovém fakticky nic nevěděli. Co je tedy debetní úrok, jakým způsobem se počítá a jak je třeba jej splácet.

Definice debetního úroku

V první řadě bychom měli debetní úrok nějakým způsobem definovat. Jedná se o částku mající jakýsi sankční charakter. Debetní úrok totiž finanční prostředky na účtu v žádném případě nezvyšuje, ale naopak konkrétního člověka o peníze připravuje. Vypočítáván je standardně z celkové částky, kterou přečerpáte při debetu, jenž máte na svém účtu povolen. Debetní úrok tedy najdeme fakticky u všech kontokorentů, jež jsou dnes zcela běžnou záležitostí u kteréhokoli účtu, a to jak bankovního, tak i u nebankovní společnosti. Pokud samozřejmě kontokorent nemáte a nedisponujete ani jinou půjčkou, s debetním úrokem se nesetkáte.

Výpočet debetního úroku

Výpočet debetního úroku je velmi jednoduchý. Jak již bylo řečeno, dochází k němu na základě celkového překročení kontokorentu nebo jiné částky. Vypočítává se z celkové dlužné sumy. Čím větší částku si tedy člověk půjčí, tím logicky bude platit vyšší sumu na debetním úroku. Ten je přičítán z drtivé většiny v intervalu jednou měsíčně. Nejčastěji se jedná o celkovou hodnotu 15 až 30 %. Setkat se ale klidně můžeme i s denním debetním úrokem, jenž je pro konkrétního klienta banky anebo jiné finanční instituce velmi nepříjemný. Pohybuje se často okolo 3 %.

Splácení debetního úroku

Velmi důležité je pochopitelně zejména splácení debetního úroku. To je nutné realizovat co nejdříve, když vám naskáčou daná penále. Rozhodně stojí za to ujistit se, zda jste splatili kompletní sumu včetně debetního úroku. Pokud by tomu tak nebylo, čekala by na vás nemalá penále, jimž je pochopitelně vhodné se vyhnout. Třeba při intervalu úročení každý den naskakuje suma až do doby, než vlastně přijdou dané finanční prostředky. Vy tím pádem přicházíte o značné finanční částky, což je fakticky zbytečné v případě, že na splacení debetního úroku peníze máte. U bank můžete peníze často složit v hotovosti přímo na pobočce, což je vynikající. Jiné finanční soukromé subjekty jsou na tom mnohdy poněkud hůře a mohou vám celou situaci ztížit tím, že musíte peníze posílat přes internet online platbou.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close