Počítače

Co je eMMC disk

eMMC je zkratkou pro Embedded MultiMediaCard. S tímto označením se setkáme při výběru spotřební elektroniky, jakou jsou telefony, tablety, počítače aj. Jedná se o formu uložiště, resp. způsob ukládání a čtení dat. Alternativou je pak tzv. SSD, neboli Solid-state disk. Základním rozdílem mezi těmito dvěma technologiemi je to, že eMMC bychom mohly přirovnat k flash disku, který je využíván jako dočasné uložiště pro přenosná zařízení, zatímco SSD je pevný disk využívaný jako paměť trvalá.

V čem se liší eMMC a SSD?

V případě obou disků jsou uplatňovány principy NAND (negative-AND), kdy jsou používány tzv. NAND brány. Brány si můžeme představit jako dálnice, či obchvaty, které slouží k plynulému provozu ve špičce. Jestliže bychom měli pouze jednu dálnici, popřípadě obchvat, pak bude docházet k přetížení, což samozřejmě dopravu celkově zpomalí. V okamžiku, kdy bude dálnic / obchvatů více, bude provoz plynulý a hlavně rychlý. A v tom spočívá právě rozdíl mezi eMMC a SSD. V případě eMMC je NAND brána vždy jedna, kdežto u SSD disků je těchto bran několik.

Právě rychlost, s jakou disky umí data číst a zapisovat, může být dalším parametrem, ve kterém se disky rozcházejí. U SSD disků tato rychlost dosahuje hodnot od 200 MB/s až 1 500 MB/s, zatímco u eMMC je to pouze 400 MB/s. Vždy ale záleží na konkrétním modelu a typu.

Pokud se již zajímáme o problematiku disků, pak budeme chtít jistě vědět, jakou úložnou kapacitu nám disky poskytují. U eMMC se nejčastěji setkáme s variantami 32 GB a 64 GB. Dostupné jsou však již verze s kapacitou 128 GB. I v tomto ohledu SSD vítězí, protože nabízí mnohem zajímavější možnosti – 128 GB, 256 GB, 320 GB a dokonce i 512 GB. eMMC proto bývá často propojeno s nějakým cloudovým uložištěm. To lze využít i v případě, kdy chceme rozšířit kapacitu SSD.

Další rozdíl bychom nalezli ve způsobu zapojení. eMMC disk je připájen na základní desku počítače, v podstatě stejným způsobem jako mikroprocesor či jiné integrované obvody. Naproti tomu je SSD k základní desce připojen přes rozhraní např. SATA.

Využití eMMC

Z výše uvedeného již víme, že v mnoha ohledech je eMMC „horší“ než SSD. Nicméně své využití má. Nejčastěji se s touto variantou uložiště setkáme v menších zařízeních, jakou jsou právě chytré telefony, tablety, digitální kamery nebo i SD karty.

Pokud si budete vybírat notebook, nebo stolní počítač, pak zde by určitě měl být použit SSD disk.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close