Platební karty

Co je debetní karta

Debetní platební karta představuje v podstatě takovou bankovní kartu, která je přímo nedílně propojena s bankovním kontem jejího majitele. Ten tak může provádět s touto kartou celou řadu bankovních operací dle vlastních možností. Z těchto finančních operací bychom mohli jmenovat například platby bezhotovostního charakteru u obchodníků a poskytovatelů služeb. Díky debetní kartě budete mít maximální přehled o vlastních financích a finančních tocích, které se budou vašeho vlastního bankovního účtu týkat. Určitě není od věci soustředit se na tento typ karet a poukázat si nejen na jejich hlavní výhody, ale také na možnosti operací s nimi spjatých.

Hlavní devízy debetní karty

Moderní debetní karty dokážou přinést celou řadu velkých výhod. V první řadě je třeba jmenovat maximální možný komfort držitele debetní karty. Ten sebou díky jejímu vlastnictví nemusí nosit žádnou velkou hotovost. Nemusí se tak bát, že by byl okraden anebo se mu peníze ztratily. K dispozici přitom může mít opravdu velké množství peněz. Velmi výhodná je i kontrola finančních prostředků. V každém momentů může majitel debetní karty vědět, jaký má na svém účtu zůstatek a jak vysoký je třeba kontokorent. Velkou výhodou je i absence poplatků. Kartu financuje držitel konkrétního bankovního účtu, takže není nutné platit žádné úroky. Ty mohou lehce vzniknout u kreditní karty v případě nesplacení zůstatku v přesně stanoveném termínu.

Vzhled debetní karty a způsob placení

Debetní karta je typická i svým vzhledem. Na jejím povrchu je zobrazeno číslo karty, které se navíc rozděluje do několika částí. Jinak je na kartě uvedeno i jméno vlastníka a doba platnosti karty. Zapomenout nelze ani na vlastnoruční podpis vlastníka. Zapomenout nelze ani na kontrolní kód určený pro platby na internetu. Debetní platební kartu je možné platit na mnoha místech. Klasiku představují platby u obchodníků. Ty lze řešit do výše 500 korun klidně i bezkontaktně. Nejpohodlnější je u debetní karty zejména online platba. Ta je maximálně pohodlná a rychlá.

Platební systémy

Nejčastěji je u těchto karet využíván systém plateb MasterCard. Dále se jedná o systémy Visa Electron anebo Maestro. Prvně jmenovaný typ karty je typický především svou maximální rozšířeností. Platí se v něm na 25 milionech terminálech. Debetní karta má svou dlouholetou historii, o níž hovoří i fakt, že se jejím prostřednictvím platí již od roku 1968. K využívání těchto terminálů došlo ve Spojených státech amerických. V tehdejším Československu se poprvé začala používat debetní karta v roce 1988. Od této doby si už v naší zemi vybudovalo placení za pomocí debetní karty svou neotřesitelnou pozici. Platby s ní realizované jsou pohodlné, bezpečné a rychlé.

Štítky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close