Praktické

Cena nadstandardního pokoje v nemocnici

V České republice je pacientům ze zákona garantována stejná zdravotní péče. Pacienti si však mohou v některých případech „připlatit“. Takovým případem je forma ubytování. Lidé mohou využít tzv. nadstandardních pokojů. Kapacita pokojů a jejich vybavenost se však nemocnice od nemocnice liší. Liší se také cena.

Pobyt na nadstandardním pokoji

Na žádost pacienta a v rámci kapacitních možností může nemocnice poskytnout tzv. nadstandardní ubytování. Informace o volné kapacitě nadstandardního ubytování získá pacient při objednání k hospitalizaci, na webových stránkách nemocnice či na kontaktním telefonním čísle.

Pokud je pacientovi poskytnuto ubytování v nadstandardním pokoji, pak toto neznamená poskytování nadstandardní zdravotní péče.

O tom, zda může být pacient umístěn na nadstandardním pokoji rozhoduje zdravotní stav pacienta.

Jaké jsou ceny za nadstandardní pokoj?

Každá nemocnice má různé možnosti. Liší se tedy i v nadstandardním ubytování co do počtu pokojů či jejich vybavenosti, tak co do vybavenosti. Rozdílné jsou pak i ceny.

Pacient platí pouze za službu v podobě nadstandardního ubytování. Ostatní náklady v podobě stravy a lékařské péče jsou hrazeny ze systému zdravotního pojištění. Výjimkou jsou samoplátci. Ti si veškeré náklady hradí sami.

V případě, kdy je hospitalizováno dítě mladší šesti let, pak náklady na pobyt rodičů jsou hrazeny zdravotními pojišťovnami jako součást léčby daného dítěte. Rodiče mohou požádat o ubytování v nadstandardním pokoji v souvislosti s hospitalizací jejich dítěte. Pak je samozřejmě nutné počítat s úhradou dle platného ceníku nemocnice.

Např. Fakultní nemocnice Plzeň poskytuje pacientům, jež si zvolí formu nadstandardního ubytování, pokoj tzv. hotelového typu. Na pokoji je telefon, televize, lednice, vlastní sociální zařízení a další vybavení. V případě plzeňské nemocnice se cena pohybuje v rozmezí 200 – 500 Kč na den v závislosti na tom, na kterém nemocničním oddělení pacient leží.

Jak již bylo zmíněno, nemocnice se v tomto ohledu liší. Jako další příklad uveďme brněnskou fakultní nemocnice. Ta svým pacientům nabízí možnost ubytování v nadstandardních pokojů ve čtyřech kategoriích, od apartmánu po běžný pokoj s více lůžky, kde je pacient sám nebo se svým doprovodem. Cena se zde pohybuje od 500 Kč do 1 950 Kč.

Nemocnice upozorňuje na to, že k dané ceně může být připočteno DPH ve výši 15 %, a to v případě, kdy hospitalizaci předchází zdravotní služba, jejímž účelem není léčebný cíl nebo ochrana lidského zdraví a služby s nimi úzce související.

Podíváme-li se do Prahy, konkrétně na příklad Fakultní nemocnice Motol, pak zde má pacient možnost volit mezi apartmánem, dvojlůžkovým a jednolůžkovým pokojem. Zatímco za apartmán zaplatí klient 2 500 Kč za noc, u dvojlůžkového a jednolůžkového pokoje je cena shodná – 1 100 Kč za noc. Zajímavostí je, že další doplňkovou službou v režimu „nadstandard“ je nadstandardní strava.

Z příkladů výše jsou patrné rozdíly v poplatku za nadstandardní pokoj. Pokud Vás v nejbližší době čeká hospitalizace v nemocnice a zvažujete využití této služby, pak nejprve navštivte webové stránky nemocnice. Zde by měly být dohledatelné všechny potřebné informace včetně ceníku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Přečti si také

Close
Close